Trasa „BĄK”


bąk

Czy wiesz że: Bąk Botaurus stellaris (fot. Ł. Bednarz) to czapla która prowadzi skryty tryb życia a gniazda zakłada w trzcinowiskach. Samce są terytorialne, a ich głosy godowe to charakterystyczne buczenie, które w kwietniu i maju można usłyszeć, nawet z odległości 2-5 km.

jezioro_sumin

Typowe siedlisko lęgowe bąka nad Jeziorem Sumin.

Istniejące formy ochrony przyrody: Obszar Natura 2000 Polesie (PLB060019), Obszar Natura 2000 Ostoja Poleska (PLH060013).

 

Dojazd: Z Urszulina jedziemy w stronę Lublina drogą krajową nr 82, po przejechaniu około 0,7 km, przed stacją benzynową skręcamy w prawo na Puchaczów, przejeżdżamy przez miejscowość Kozubata i dojeżdżamy do miejscowości Sumin do Jeziora Sumin (GPS współrzędne: 5122’14.81’’N; 2309’00.40’’E; wysokość n.p.m.: 168 m).

 

Wyposażenie w sprzęt do obserwacji ptaków: lornetka i kajak (kajak można wypożyczyć w Wytycznie).

 

Sposób przemieszczania: kajak.

Stopień trudności trasy: średnio trudna ze względu na konieczność pływania.

 

Długość trasy: 3-4 km lub krótszy z zależności od indywidualnych możliwości.

 

Okresy kiedy można prowadzić obserwacje ptaków

Miesiąc I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
okres obserwacji                        
najlepsze terminy                        

 

Opis przebiegu trasy: Trasa rozpoczyna się i kończy przy pomoście dla kajaków. Trasę przepływu kajakiem należy dostosować do warunków atmosferycznych. Jeśli wiatr jest silny, należy zrezygnować z pływania ze względu na wysokie fale które mogą być zagrożeniem dla bezpiecznego pływania. Przy słabym wietrze, który na otwartej powierzchni może być także utrudnianiem, warto pływać tylko w okolicach pomostu dla kajaków. Przy bezwietrznej lub bardzo słabym wietrze można pływać po całym jeziorze. Należy zachować wszelkie zasady bezpieczeństwa na wodzie i koniecznie wyposażyć się w kamizelkę ratunkową.

Najważniejsze gatunki ptaków możliwe do zobaczenia lub usłyszenia w najlepszym terminie: bąk, gągoł, gęgawa, perkoz dwuczuby, perkoz rdzawoszyi, trzciniak, rybitwa rzeczna, łabędź niemy, krakwa.

 

Najlepsze punkty obserwacyjne: 1 – pomost kajakowy – widok na południowa część jeziora na którym można zobaczyć usłyszeń w kwietniu i maju odzywające się głosem godowym bąki. Poza tym z wieży widokowej można obserwować perkozy dwuczube, czasem nawet perkozy rdzwoszyje, a także łyski, gęgawy, łabędzie i inne ptaki wodne; 2 – dobre miejsce do obserwacji ptaków wodnych, a przy odrobinie szczęścia można zobaczyć przelatujące z trzcinowiska do trzcinowiska bąki. Poza tym miejsce gdzie można zaobserwować perkozy, gęsi, kaczki i inne ptaki wodne.

mapa bak

Przebieg trasy „Bąk”.

Inne atrakcje w pobliżu trasy: Przede wszystkim koniecznie trzeba zwiedzić Poleski Park Narodowy (www.poleskipn.pl) – to przyrodniczo, niezwykły obszar o randze nie tylko regionalnej czy krajowej, ale ważny z punktu widzenia ochrony terenów wodno-błotnych dla Europy. W Starym Załuczu istnieje Ośrodek Dydaktyczno-Muzealny Poleskiego Parku Narodowego. Poza tym od Starego Załucza przez ścieżkę przyrodniczą „Spławy” w Poleskim Parku Narodowym do Zawadówki i powrotem do Załucza istnieje szlak nordic walking „Szlak jezior”. W okolicach północnej części Jeziora Sumin, przebiega trasa rowerowa „Szlak Jezior”. Zarówno przy Jeziorze Sumin, ale także przy Jeziorze Rotcze w Grabniaku, zostały przygotowane świetne warunki do kąpieli i plażowania, z parkingami, toaletami, zadaszeniami i pomostami. Jezioro Sumin to także dobre miejsce do wędkowania.