Puszczyk mszarny_9765Czy wiesz że: Puszczyk mszarny Strix nebulosa to jedna z największych sów na świecie i jedna z najrzadszych sów w Polsce liczebność tej sowy wynosi zaledwie 8 par. W Polsce aktualnie do lęgów przystępuje jedynie na Polesiu – w 2010 roku, pierwsze lęgi stwierdzono w Lasach Sobiborskich. W Poleskim Parku Narodowym, puszczyka mszarnego stwierdzono już w 2006 roku, a aktualne miejsce obserwacji tej rzadkiej sowy w parku to okolice Durnego Bagna.

Durne Bagno, na którym możemy spotkać puszczyka mszarnego czy cietrzewia, jest namiastką lasotundry, występującej na północy Europy.

Istniejące formy ochrony przyrody: Poleski Park Narodowy, Poleski Park Krajobrazowy, Obszar Natura 2000 Polesie (PLB060019),Obszar Natura 2000 Ostoja Poleska (PLH060013).

 

Dojazd: Z Urszulina jedziemy w stronę Włodawy drogą krajową nr 82, po przejechaniu około 6,2 km skręcamy w lewo przy kościele w Wytycznie. Następnie po przejechaniu około 0,9 km, skręcamy w prawo w polną drogę do pomnika żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza w Łowiszowie (GPS współrzędne: 5126’27.25’’N; 2314’34.29’’E; wysokość n.p.m.: 168 m). Trasa „Puszczyk mszarny” rozpoczyna się przy tym pomniku.

 

Wyposażenie w sprzęt do obserwacji ptaków: lornetka lub luneta.

Sposób przemieszczania: pieszo lub rowerem.

Stopień trudności trasy: łatwa.

 

Długość trasy: około 4 km.

 

Okresy kiedy można prowadzić obserwacje ptaków

Miesiąc I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
okres obserwacji                        
najlepsze terminy                        

 

 

Opis przebiegu trasy: Trasa rozpoczyna się przy pomniku żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza w Łowiszowie (GPS współrzędne: 5126’27.25’’N; 2314’34.29’’E; wysokość n.p.m.: 168 m) i biegnie na północy zachód drogą gruntową w kierunku miejscowości Nowiny po trasie rowerowej ścieżki edukacyjnej „Mietiułka” do wieży widokowej przy Durnym Bagnie (GPS współrzędne: 5127’08.98’’N; 2313’46.06’’E; wysokość n.p.m.: 174 m) w Poleskim Parku Narodowym. Od wieży trasa przebiega przez fragment lasu i powraca do drogi gruntowej Łowiszów-Nowiny, a następnie powraca do pomnika żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza.

 

Najważniejsze gatunki ptaków możliwe do zobaczenia lub usłyszenia w najlepszym terminie: puszczyk mszarny, cietrzew, żuraw, kszyk, słonka, kulik wielki, dzięcioł białogrzbiety, dzięcioł średni, krętogłów, lerka, kląskawka, jarząbek, puszczyk.

 

Najlepsze punkty obserwacyjne: 1 – miejsce obserwacji krętogłowa, a nawet dzięcioła białogrzbietego czy kląskawki oraz gniazdo bociana białego; 2 – miejsce gdzie można usłyszeć jarząbki, lerki oraz wiele gatunków ptaków leśnych. Nocą można usłyszeć puszczyki; 3 – widok z wieży widokowej (GPS współrzędne: 5127’08.98’’N; 2313’46.06’’E; wysokość n.p.m.: 174 m) na Durne Bagno gdzie można zaobserwować puszczyka mszarnego i cietrzewia. Wzdłuż okrajka torfowiska odbywają się „ciągi” słonek. Na całej trasie warto wypatrywać puszczyka mszarnego.

mapa puszczyk

Przebieg trasy „Puszczyk mszarny”.

Inne atrakcje w pobliżu trasy: patrz trasa „Podgorzałka”.